Viikko 19

Sinun täytyy kirjautua tai rekisteröityä nähdäksesi tämän lomakkeen.

Vihjeet ja pohdintamme ovat johdattaneet meidät tarkastelemaan tällä kertaa Kastellin kirkkoa. Pyydämme sinua siis käymään vielä sielläkin. Saat tarkemmat ohjeet piakkoin.

Kastellin kirkolla järjestetään mm. Tuomasmessuja. Niiden yhteydessä sinulla on jälleen hyvä mahdollisuus tarkastella tiloja huomaamattomasti.

-- Verkosto

*****

 

Hyvä ystävä,

On aika hieman selittää sinullekin, miksi olemme pyytäneet sinua vierailemaan eri kirkkojen luona.

On selvää, että ainakin osaan Oulun kirkoista on piilotettu viestejä. Uskomme, että nämä viestit johtavat salaiseen piiloon. Ehkä Oulun linnan tunneli ei ollutkaan ainoa kaupungin alle piilotettu paikka.

Olemme löytäneet useammasta kirkosta dokumentteja, jotka ilmeisesti on tehty niiden suunnitteluvaiheessa. Niistä löytyy erilaisia seikkoja, jotka lopullisessa kirkossa eivät kuitenkaan ole kuten suunnitelmassa on kirjattu. Voi olla, että näiden erojen kautta saamme selville todellisen piilopaikan sijainnin.

Kastellin kirkon suunnitteluun liittyvässä dokumentissa on seuraava omituinen teksti:

Kymmenen porttia lounaassa,
keskimmäinen kieli itään.
Vanhan linnan pihamailla
kansa Herraa ylistää.

Tarvitsemme siis todellisen tiedon näiden porttien lukumäärästä ja kielen ilmansuunnasta. Portit ovat kaiketi kirkosta lounaaseen ja kieli viitannee jälleen kirkonkellon kieleen.

Toivottavasti ehdit Kastellin kirkolle pian. Kerromme jälleen, kun saamme lisää vihjeitä.

-- Verkosto