Kirkonkellot soittavat ilmastohälytyksen
Kirkonkellot soittavat ilmastohälytyksen 13. joulukuuta klo 15

Kirkot järjestävät tempauksia Kööpenhaminan ilmastokokouksen aikana. Kirkonkellot soittavat ympäri maailmaa ilmastohälytyksen 13. joulukuuta. Kello 15 Oulussa soivat kaikkien kirkkojen sekä Pyhän Luukkaan ja Maikkulan kappelien kellot. Oulun lisäksi Suomesta ovat mukana ainakin Helsingin tuomiokirkkoseurakunta, Vantaan seurakunnat sekä Espoon seurakunnat.
Kampanjan on ideoinut Kirkkojen maailmanneuvosto ja sen kautta halutaan havahduttaa ihmiset huomaamaan ilmastonmuutoksen vaarat. Kellojen soitto etenee maailmalla aalloittain, ja kussakin tempaukseen osallistuvassa maassa kellot ajoitetaan kaikumaan kello 15 paikallista aikaa. Kellonsoittoaalto lähtee ensimmäisenä liikkeelle Tyynenmeren Fidzi-saarilta, jossa aurinko nousee ensimmäisenä. Siellä ilmastonmuutos on alkanut näkyä jo käytännössä.
”Nyt jo merenpinta on vaarassa nousta Tyynellämerellä niin, että ihmiset joutuvat ehkä etsimään uuden kodin”, sanoo Kirkkojen maailmanneuvoston ilmastonmuutostyöryhmän jäsen, pastori Ilkka Sipiläinen. Hänen mielestään valtioiden edustajilta vaadittaisiin pikaisia toimia, jotta päästöt saataisiin vähenemään ja ilmastonmuutosta hillittyä. Kirkkojen maailmaneuvosto on tehnyt ilmastoasioiden eteen työtä 80-luvulta lähtien. ”Kirkkojen tehtävä on puolustaa Jumalan luomaa elämää”, Sipiläinen perustelee kirkkojen aktiivisuutta.
Joissakin kampanjaan osallistuvissa maissa varoitusmerkki aiotaan soittaa 350 kertaa. Luku 350 on valittu siksi, että monet asiantuntijat ovat katsoneet ilmakehän turvalliseksi hiilidioksidimäärän ylärajaksi arvon 350 ppt. Tällä hetkellä arvo on kuitenkin jopa 390 ppt.
YK:n ilmastoneuvottelut Kööpenhaminassa 7.12-18.12. liikkeellä valtiomiesten lisäksi ovat myös kirkkojen ja kansalaisjärjestöjen edustajat. Kirkkojen delegaatiot saapuvat Tanskan pääkaupunkiin seuraamaan neuvotteluja ja tapaamaan virallisia kokousedustajia. Kyse on ennen kaikkea vaikutustoiminnasta. ”Pyrimme tuomaan kirkkojen näkökohtia ja korostamme ilmastonmuutoksen uhrien näkökulmaa”, kertoo Sipiläinen.
Suomesta paikalla ovat myös Kirkon Ulkomaanavun ilmastonmuutosasiantuntija Katri Suomi, Kirkon Ulkomaanavun toiminnanjohtaja Antti Pentikäinen sekä Suomen Ekumeenisen Neuvoston pääsihteeri isä Heikki Huttunen. Kirkkojen huolena on erityisesti se, että ilmastonmuutoksen vaikutukset näkyvät ensimmäisenä kaikista köyhimmissä maissa. Rikkaiden teollisuusmaiden pitäisi tehdä kaikkensa hillitäkseen päästöjään, ja niiden tulisi myös tukea merkittävästi kehittyvien maiden sopeutumista ja tuotannon muuttamista nykyaikaiseksi ja vähähiiliseksi.
Kirkon Ulkomaanapu on mukana Kööpenhaminassa erilaisissa ilmastoaiheisissa tempauksissa YK:n neuvottelujen aikana. Kampanjoita järjestävät yhteistyössä protestanttisten kirkkojen kansainväliset avustusjärjestöt. Esimerkiksi sunnuntaina 13. joulukuuta avustusjärjestöt luovuttavat päättäjille vetoomuksen kehitysmaille oikeudenmukaisen ilmastosopimuksen laatimisen puolesta. Suomessa Kirkon Ulkomaanapu on kerännyt nimiä erilaisissa tapahtumissa. (KIRKON TIEDOTUSKESKUS)
Lisätietoa kampanjasta saat klikkaamalla Kampanjan tunnusta yllä.